Főoldal     Bemutatkozás     Betegségek     Tájékoztatók  

Komplikált sérülések

Nyílt törések környékét fertőtlenítsük, kötözzük be steril kötszerrel és helyezzük a beteg testrészt nyugalomba.
A megnyílt testüregeket (has, mellkas), azonnal fedjük le sterilen, ha nincs más kéznél, akár egy frissen vasalt tiszta lepedővel. Hasi sérülteknél, ha a belek is kilátszanak, azokat semmiképpen ne próbáljuk visszahelyezni!
Idegentest behatolása esetén - ha alakja nem ismert nem szabad az eltávolítást erőltetni (pl. horog, kampó stb.). Fertőtlenítés után azonnal vigyük a sérültet sebészetre!
Kullancsot könnyen kiemelhetünk csipesszel, az állat kintmaradt testrészének csavaró, húzó elforgatásával.   
Érsérüléseknél (spriccelő seb) nyomókötést alkalmazzunk. Ha a sérülés artériát érint (nyak, felsőcomb és felkar), legjobb, ha az eret ujjunkkal az alatta levő csontra rászorítjuk, amíg az orvos vagy a mentő megérkezik.  

Eszméletvesztés - Keringési zavar miatt
Ájulás (vérnyomásesés miatt): a mellkas mozgása megtartott, az arc sápadt, a bőr hűvös, verítékes: azonnal le kell fektetni (akár a földre), vízszintes helyzetben a lábakat fel kell emelni. Ájulás (vértolulással): az arc piros, szederjes, az erek kitágultak: a ruházatot meg kell lazítani, a beteget félig ülő helyzetbe kell hozni.

Légzési zavar miatt
A mellkas nem tér ki, nincs légzés: meg kell nézni, nincs-e a szájban idegentest (műfogsor, játék stb.). Ha fulladásos tünetek észlelhetők, kézzel kell kiemelni a beszorult akadályt (közben fel kell ültetni, vagy oldalra kell fektetni a rosszul lévőt). Hátbaütéssel, gyermekeknél fejjel lefele tartva, a hát ütögetésével fokozhatjuk a köhögési ingert. A légzés leállásakor, az azonnal megkezdett újraélesztés (szájtól-szájba lélegeztetés és a mellkas ütemes nyomása) életmentő! Azonnal kérjünk segítséget, ne hagyjuk magára a beteget!

Ha bármilyen rosszullét 3-5 percen belül magától nem múlik el, mentőt kell hívni!


A cikk oldalai:  1  2