Főoldal     Aktualitások     Oltások     Tájékoztatók  

Elsősegélynyújtás utazóknak

 

Sebellátás

 
-  A seb megtisztítása és fertőtlenítése: bő vízzel mossuk le, így a szennyező anyag eltávolítása mellett a vérzést is csillapítjuk. Távolítsuk el a sebbe került idegen testet, előzzük meg a fertőzést jód tartalmú fertőtlenítővel. A Betadin oldat  felületes és mély sebek kezelésére egyaránt alkalmas, nem csíp!
-  Kötözzük be steril sebkötözővel.
-  Erős vérzésnél steril nyomókötésre van szükség. Távolítsuk el az ékszereket (gyűrűket) a betegről, mert ha a testrész megdagad, ezek zavarhatják a vér áramlását.
-  Zúzott sebek gyakran váladékoznak, mivel a szervezet így próbál megszabadulni az elhalt szövettől. Az elhalt szövet ideális hely a baktériumok elszaporodására, a seb könnyen befertőződhet.
-  Minden harapott sebet, még a jelentéktelennek tűnőt is orvosnak kell véglegesen ellátni a veszettség és a tetanusz veszélye miatt.
-  Mély, szúrt sebeket 6 órán belül mutassunk meg orvosnak! A hason vagy mellkason lévő szúrt sebek esetében a beteget helyezzük nyugalomba. A mellkasi sérültet félig ülve, a hasi sérültet hanyatt fekve, felhúzott lábakkal helyezzük el. Haladéktalanul hívjunk mentőt!
-  Égett sebet tartsunk hidegvíz alá, fedjük le sterilen. Szükség lehet fájdalomcsillapításra. A kiterjedt és mély égéseket mindig kórházban kell kezelni.
-   Törés, ficam: a fájdalmas, duzzadt végtagot a legkevésbé fájdalmas módon kell rögzíteni. Ha csak lehet, a szállítást bízzuk a mentőkre!  


A cikk oldalai:  1  2